Business is booming.

قانون ممنوعیت سفر به آمریکا توسط ترامپ

قانون ممنوعیت سفر به آمریکا توسط ترامپ
2,738

این قانون ممنوعیت سفر به آمریکا چگونه عمل می کند و چه کسانی را شامل می شود؟

تاثیرات قانون ترامپ درباره ممنوعیت سفر به آمریکا همچنان در هاله ای از ابهام مانده است، قانونی که در اواخر ماه ژوئن توسط دادگاه عالی نیز تأیید شد.

این فرمان ریاست جمهوری آمریکا، قانون ممنوعیت سفر به این کشور را اعلام می کند، که در ماه دسامبر بعد از آنکه در دو بازگویی گسترده تر توسط دادگاه‌های رده پایین تر مسدود شد، سرانجام به اجرا رسید و با درجات مختلفی از سخت گیری، هفت کشور را شامل می شود – پنج کشور با اکثریت جمعیت مسلمان.

در اینجا به اصول اولیه این قانون اشاره می کنیم، از جمله اینکه چه افرادی بیشترین تاثیر را از این قانون می گیرند و همچنین اقداماتی که مخالفان از زمان تایید این قانون توسط دادگاه عالی با رای حداقلی ( ۵ به ۴) انجام داده اند.

ممنوعیت سفر چگونه عمل می کند؟
ممنوعیت سفر چگونه عمل می کند؟

ممنوعیت سفر چگونه عمل می کند؟

این قانون، صدور ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی را برای متقاضیان کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان به تعلیق درآورده است؛ کشورهای لیبی، ایران، سومالی، سوریه و یمن – به اضافه کره شمالی و ونزوئلا.

این قانون چه تعدادی از مردم را به طور بالقوه تحت تاثیر قرار می دهد

طبق گفته گروه‌ های مدافع مهاجران، تعداد افرادی که این ممنوعیت را شامل می شوند، بیش از ۱۳۵ میلیون نفر می باشد. بیشتر این افراد در ۵ کشور با اکثریت جمعیت مسلمان هستند که در رأس آن ها ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت قرار دارد.

آیا بر اساس باور منتقدین: این ممنوعیت به طور موثر برای مسلمانان است؟

اکثریت دادگاه  بر اساس روندی که دولت برای اعطای معافیت ها و استثنائات درنظر گرفته و همچنین گنجاندن کره شمالی و ونزوئلا در این قانون، مخالف این انتقاد بودند.

اما منتقدان بر این باورند که مسافران احتمالی از این دو کشور اهمیت چندانی ندارند؛

در مورد ونزوئلا این قانون تنها برای تعداد کمی از مقامات و خانواده‌ هایشان اعمال می شود. برای کره شمالی نیز تاثیر ناچیزی دارد چرا که دولت آن ها به تعداد بسیار کمی از شهروندانش اجازه سفر به آمریکا را می دهد.

فرآیند اعطای استثنائات و معافیت ها چگونه عمل می‌کند؟

دولت ایالات متحده بیان داشته است که سیستم جامعی وجود دارد جهت صدور معافیت و فسخ برای افرادی که نیاز به ویزا داشته و در کشورهای مشمول قانون هستند. معیارها و ضوابط این معافیت ها به طور کلی توضیح داده شده اند؛ بر اساس اینکه آیا منع ورود متقاضی باعث ایجاد مشکلات بی موردی خواهد شد، آیا متقاضی تهدیدی امنیتی تلقی می شود و یا وجود او به نفع کشور خواهد بود یا خیر.

به گفته قانون، اعطای این معافیت ها بر عهده و اختیار افسران کنسولی می باشد و آنها باید درخواست نامه ها را بررسی کنند.

اما گرفتن معافیت به معنای تضمین ورود متقاضی به کشور نیست، بلکه پس از گرفتن آن، متقاضی باید به دنبال گرفتن ویزا باشد.

چه تعداد از مردم معافیت دریافت کرده‌اند؟

پاسخ به این سوال بر اساس آمار اطلاعاتی دولت کار سختی می باشد. اما نشانه‌هایی وجود دارد که بیان می‌کند تنها بخش کوچکی از متقاضیان این معافیت ها را دریافت می کنند.

پاسخ وزارت امور خارجه به سوال سناتور کریس ون هولن، یکی از مخالفین شناخته شده این ممنوعیت، آگاهی و بینشی را به همراه داشت. در همان روز که دادگاه‌ عالی تصمیم نهایی خود را اعلام کرد، آقای ون هولن در صفحه توییتر خود پاسخ وزارت امور خارجه را منتشر کرد که براساس آن، از میان ۳۳۱۷۶ درخواست معافیتی که از ۳۰ آپریل دریافت کرده بودند، تنها ۵۷۹ درخواست تایید شده بود، یعنی حدود ۲ درصد.

ممنوعیت سفر به آمریکا
ممنوعیت سفر به آمریکا

کدام کشور بیشتر تحت تاثیر این ممنوعیت قرار گرفته است؟

کشور ایران از نظر جمعیت بیشترین تاثیر پذیری را داشته است. با وجود اینکه روابط دورادور بین ایران و ایالات متحده در زمان حکومت ترامپ بدتر شد، اما هزاران نفر از ایرانیان برای تحصیل به آمریکا رفته بودند.

برآوردها نشان می‌دهد که حدود یک میلیون آمریکایی-ایرانی وجود دارد که بسیاری از آنها خویشاوندانی را در ایران دارند که ممکن است با وضعیت موجود قادر به مهاجرت و حتی اقامت کوتاه مدت به آمریکا نباشند.
درباره تحریم سفر به آمریکا این مقاله را مطالعه کنید

چه اتفاقی برای دانشجویان کشورهای مذکور می‌افتد؟

این قانون، معافیت ها و استثنائاتی را برای ویزاهای دانشجویی درنظر گرفته است. اما این امر به معنای راحتی این دانشجویان نیست. سوابق آن ها باید تحت بررسی های جامع تری قرار بگیرد که ممکن است تایید درخواست شان را ماه‌ها به تأخیر بیندازد.

حتی اگر دانشجویان موفق به دریافت ویزا شوند، در صورتی که مقامات گمرکی و مرزی به هدف تحصیل آنها شک داشته باشند، ممکن است در مرز متوقف شده و مورد بازجویی دوباره قرار گیرند.

به گفته کوین آر جانسون، رئیس دانشکده حقوق در دانشگاه کالیفرنیا: ” دانشجویانی که ویزا دارند و برای بازگشت به مدرسه یا دانشگاه به کشور برمیگردند، نباید با مشکلی روبرو شوند. “

در مورد کشور ایران، بسیاری از دانشجویانی که درخواست آنها در ایالات متحده پذیرفته شده است، به دنبال جای دیگری برای تحصیل می گردند.

به گفته تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا، که به شدت با قانون ممنوعیت سفر مخالف است: ” مشکل این است که زمانی که دانشجویان می دانند هرگز اجازه کار در ایالات متحده را نخواهند داشت، اغلب تصمیم می‌گیرند که اصلا به این کشور نروند. “

جمال عبدی، معاون رئیس این شورا، از افت شدیدی در جمعیت دانشجویان ایرانی در رشته های پزشکی و برنامه های فارغ التحصیلی بعد از ممنوعیت سفر به آمریکا خبر داد. آقای عبدی بیان کرد که در دانشگاه استنفورد به طور معمول بیش از ۱۰ درصد از کاندیداهای رشته های دکترای مهندسی را ایرانیان تشکیل می‌ دهند، اما امسال استنفورد هیچ دانشجویی ایرانی ندارد.

چه راه های قانونی برای افرادی که ممنوعیت سفر دارند باقی می ماند؟

وکلای مدافع حقوق مهاجرین در تلاش هستند تا دولت را تحت فشار قرار داده و نحوه تصمیم گیری اعطای معافیت را آشکار کنند. دو گروه حامی، مرکز حقوق اساسی در نیویورک و مدافعین مسلمانان در واشنگتن، خواستار آن شدند تا نهادهای دولتی که مسئول اعلام معافیت ها هستند، اطلاعات کاملی درباره نحوه اعطای این معافیت ها ارائه دهند.

این دادخواست بیان می کند که بسیاری از مردم بدون آنکه بدانند چه اطلاعاتی باید ارائه دهند، از معافیت محروم شده اند و همچنین اظهار می‌ کند فرایند معافیت ” یا سر سری بوده، یا وجود خارجی ندارد، یا به اختیار کنسولگری نرسیده است، و یا به گونه ای محدود است که می توان وجود آن را نادیده گرفت”.

به گفته دیالا شاماس، یکی از وکلای مرکز حقوق اساسی: ” زندگی هزاران یا میلیون‌ها نفر در حال حاضر به فرآیند معافیت بستگی دارد و به تنها امید آنها تبدیل شده است. اما این امکان وجود دارد که روندی برای صدور این معافیت ها، به شیوه ای که برای ما توصیف شده است، وجود نداشته باشد. ”

ممنوعیت سفر به آمریکا آنچنان که گفته می شود سخت نبوده و با یکسری وکیل خاص می توانید به راحتی به آن دست یابید.

محتوای بعدی را بخوانید : لغو ممنوعیت سفر به آمریکا

شما می توانید برای کسب اطلاع بیشتر درباره مهاجرت به آمریکا با مشاوران ما در تماس باشید

مرکز ویزا با داشتن وکلایی مجرب، آماده کمک به شما جهت مهاجرت به هر کشور در دنیا است !

شماره تماس:

۰۲۱-۸۸۹۸۵۱۷۸-۸۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.