Business is booming.

انواع گرین کارت آمریکا

انواع گرین کارت آمریکا
2,479

انواع گرین کارت آمریکا

این مقاله به موضوع اقامت دائم قانونی در ایالات‌متحده و انواع گرین کارت آمریکا پرداخته است که به‌اصطلاح عامیانه به آن داشتن گرین کارت می‌گویند. تقریباً تمام افراد دنیا نام گرین کارت را شنیده‌اند.

گرین کارت اصطلاحی غیررسمی برای کارت ثبت‌نام خارجی  می باشد که سال‌ها پیش رنگ آن سبز بود (در حال حاضر اکثراً این کارت‌ها بصورت سفید رنگ صادر می‌شوند).

افراد زیادی به‌اشتباه معتقدند که گرین کارت فقط مجوزی برای کار کردن است. اما گرین کارت در واقع حق کار کردن قانونی در ایالات‌متحده را به شما می‌دهد، یعنی هر جا و هر زمان بخواهید می‌توانید کارکنید، اما این تنها یکی از مشخصه‌های این کارت است.

کاربرد اصلی گرین کارت این است که دارنده آن به‌عنوان مقیم دائم ایالات‌متحده آمریکا شناخته می‌شود.

اگر واقعاً هدف شما زندگی در ایالات‌متحده نیست، بهتر است که برای گرفتن این کارت به خود زحمت ندهید. هنگامی که گرین کارت دارید باید خانه دائمی شما در آمریکا باشد. اگر این کار را انجام ندهید احتمال دارد که گرین کارت خود را از دست بدهید. این به معنای محدودیت در مسافرت به ایالات‌متحده نمی باشد.

آزادی مسافرت به ایالات متحده از مزایای مهم گرین کارت محسوب می­شود. اما مهم نیست که چه تعداد مسافرت کنید، به هر حال خانه اصلی شما باید در آمریکا باشد و در غیر این صورت کارت شما باطل خواهد شد. به بیان واضح‌تر، نباید بیشتر از شش ماه (در سال) را در خارج از ایالات‌متحده بگذرانید.

تمام گرین کارت‌هایی که از سال ۱۹۸۹ صادر شده‌اند دارای تاریخ انقضای ۱۰ سال هستند. این به معنی آن نیست که اقامت شخص بعد از این ده سال لغو می‌شود، بلکه صرفاً کارت باید تعویض شود.

 

الف. انواع گرین کارت آمریکا

۹ دسته از افراد برای اخذ انواع گرین کارت آمریکا اقدام می‌کنند. در برخی از این دسته‌ها شما فورا شایستگی گرفتن یکی از انواع گرین کارت آمریکا را دارید و در بقیه دسته ها باید صبر کنید تا یک مورد آزاد شود. به طور خلاصه در اینجا دسته‌های انواع گرین کارت آمریکا را شرح می‌دهیم:

 

انواع گرین کارت آمریکا
انواع گرین کارت آمریکا

انواع گرین کارت آمریکا : مهاجرت به آمریکا از طریق خویشاوندی

برای مهاجرانی که وابستگان نسبی شهروندان آمریکا هستند امکان صدور گرین کارت بدون محدودیت در تعداد وجود دارد. وابستگان نسبی عبارتند از:

 • همسر شهروند آمریکا، شامل بیوه یا مردی که زن او فوت کرده است.
 • افراد مجرد کمتر از ۲۱ سالی که حداقل یکی از والدین آن‌ها شهروند آمریکا می باشد.
 • والدین شهروندان آمریکا، به شرطی که فرزندی که شهروند آمریکا است بالای ۲۱ سال باشد.
 • فرزندخوانده یا پدرخوانده (مادرخوانده)، به شرطی که ازدواجی که رابطه فرزندخواندگی/ پدر (مادر) خواندگی را ایجاد کرده است قبل از تولد ۱۸ سالگی فرزند باشد، و
 • والدین و فرزندانی که از طریق پذیرش (بچه) وابسته شده‌اند، به شرطی که این پذیرش قبل از ۱۶ سالگی بچه اتفاق افتاده باشد. تمام قوانین مهاجرت که به والدین و فرزندان واقعی مربوط می‌شود برای وابستگان انتخابی (پذیرشی) هم صدق می‌کند، اما برخی از رویه‌های اضافی را دارد.
 • همچنین در صورتی که همسر شما مقیم آمریکا است می توانید برای مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج اقدام کنند.انواع گرین کارت آمریکا : سایر وابستگان
برخی اعضای دیگر خانواده شهروندان آمریکا نیز امکان گرفتن گرین کارت را دارند. اما تعداد گرین کارت محدودی برای این متقاضیان وجود دارد. آن‌ها باید سال‌ها صبر کنند و این مدت انتظار به موقعیت آن‌ها در دسته‌های اولویت بستگی دارد که در بخش زیر نمایی کلی از آن را ارائه نموده ایم.
 • اولویت اول خانواده: افراد مجرد در هر سنی که باشند و حداقل یکی از والدین آن‌ها شهروند آمریکا باشد.
 • اولویت دوم خانواده، ۲A: همسران افرادی که گرین کارت دارند و فرزندان مجرد کمتر از ۲۱ سال، ۲B: پسران و دختران مجرد دارندگان گرین کارت (که کمتر از ۲۱ سال سن دارند).
 • اولویت سوم خانواده: افراد متاهل با هر سنی که باشند و حداقل یکی از والدین آن‌ها شهروند آمریکا باشد.
 • اولویت چهارم خانواده: خواهران و برادران شهروندان آمریکا، به شرطی که آن شهروند بیش از ۲۱ سال سن داشته باشد.

انواع گرین کارت آمریکا : گرین کارت‌های استخدامی

افراد دارای مهارتی که کارفرمایان آمریکایی آن‌ها را خواسته‌اند نیز صلاحیت داشتن گرین کارت را دارند. اما تعداد گرین کارت برای این متقاضیان نیز محدودیت دارد، لذا ممکن است شخص ماه‌ها یا سال‌ها منتظر بماند و این زمان بستگی به دسته‌های اولویت زیر دارد:

 • اولویت اول استخدامی. کارکنان مقدم، شامل سه گروه زیر:
  • افرادی که توانایی بالایی در هنر، علوم، آموزش، تجارت یا ورزش دارند.
  • اساتید یا محققین برجسته، و
  • مدیران و مدیران اجرایی شرکت‌های چندملیتی
 • اولویت دوم استخدامی. اساتید دارای مدارک پیشرفته یا توانایی‌های استثنایی
 • اولویت سوم استخدامی. اساتید یا کارکنان ماهر یا غیرماهر
 • اولویت چهارم استخدامی. کارکنان مذهبی، دسته‌های مختلف کارکنان و به‌اصطلاح مهاجران خاص.
 • اولویت پنجم استخدامی. سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند ۱ میلیون دلار در یک کسب ‌و کار آمریکایی هزینه کنند (یا ۵۰۰ هزار دلار، اگر کسب ‌و کار در یک حوزه تحت فشار اقتصادی باشد).

ویزای تنوع نژادی: لاتاری گرین کارت

سالیانه تقریبا ۵۰،۰۰۰ گرین کارت به افراد کشورهایی داده می‌شود که در سال‌های اخیر کمترین مهاجر به آمریکا را داشته‌اند. هدف این برنامه، اطمینان از ترکیب متنوع نژادی بین افراد مهاجرت کننده به آمریکا می باشد (اگرچه متقاضیان باید برخی نیازمندی‌های آموزشی خاصی را هم برآورده کنند). بنابراین گرین کارت‌های این دسته را گرین کارت مبتنی بر نژاد می­نامند. روش مورد استفاده برای انتخاب افرادی که می‌توانند برای این گرین کارت‌ها اقدام کنند تصادفی بوده و توسط کامپیوتر انجام می‌شود، بنابراین نام این برنامه لاتاری (قرعه‌کشی) گرین کارت نهاده شده است.

پناهندگان سیاسی

هرساله افراد زیادی به دنبال گرفتن پناهندگی ایالات‌متحده آمریکا بوده‌اند. دو اصطلاح انگلیسی Asylum و Refugee که برای این نوع مهاجرت استفاده شده اند معمولاً در یک دسته تلقی می‌شوند. اما برخی تفاوت‌های فنی بین این دو اصطلاح وجود دارد. Refugee قبل از اینکه واقعا وارد خاک آمریکا شود، مجوز آمدن به این کشور به‌عنوان Refugee را دریافت می‌کند. Asylum تنها زمانی اجازه پیدا می‌کند که خواه به‌عنوان مهاجر یا یک خارجی فاقد مدارک به‌صورت فیزیکی وارد آمریکا شده باشد و سپس یک برگه تقاضای ویزا را تکمیل می‌کند.

کیفیت وضعیت برای Refugee و Asylum مشابه است. شما باید در کشور خود به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقیده سیاسی دچار آزار و اذیت یا تهدید شده باشید. اگر صرفا به دلیل مشکلات مالی یا خشونت عمومی فرار کرده باشید، نمی‌توانید در این دسته قرار بگیرید. هر دوی Refugee و Asylum یک سال بعد از تائید (Asylum) یا ورود به آمریکا (Refugees) می‌توانند برای گرین کارت اقدام کنند.

وضعیت محافظت‌شده موقت
وضعیت محافظت‌شده موقت

وضعیت محافظت‌شده موقت

کنگره آمریکا ممکن است تصمیم بگیرد که به شهروندان برخی از کشورهای خاص، امنیت موقت ارائه دهد، هنگامی که شرایط در کشور آن‌ها خطرناک شده باشد (به عنوان مثال، به دلیل جنگ یا حوادث طبیعی) که وضعیت محافظت‌شده موقت (TPS) نامیده می شود. TPS مشابه پناهندگی سیاسی است، با این تفاوت که موقتی می باشد و هیچ زمانی مستقیماً به گرین کارت تبدیل نمی‌شود

مقیم‌های طولانی‌مدت و موارد خاص دیگر

قانون همچنین به افرادی که غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند تا ۱۰ سال فرصت می‌دهد که اقامت قانونی بگیرند. این کار از طریق رویه‌ای انجام می‌شود که لغو حذف نامیده می­شود. این افراد باید نشان دهند که همسر یا بچه های آنها که شهروند آمریکا هستند با دشواری غیرعادی مواجه شده‌اند اگر آن خارجی بدون مدرک مجبور شده باشد که کشور خود را ترک کند.

اگر شما معتقدید که این نیازمندی را برآورده می‌کنید قبل از رفتن به ادارات مهاجرت حتماً با یک وکیل مشورت کنید. در غیر اینصورت ممکن است در نهایت از کشور اخراج شوید. حتی اگر در این دسته قرار بگیرید نیز تقاضا سخت خواهد بود، زیرا هیچ فرآیند منظمی وجود ندارد مگر اینکه در میانه اقدامات حذف باشید. به همین منظور، رویه‌های تقاضا را در این کتاب پوشش نداده‌ایم.

دسته دیگری که بایگانی نامیده می شود، به افراد اجازه می‌دهد که وضعیت خود را تنظیم کنند اگر از اول ژانویه ۱۹۷۲ در داخل آمریکا هستند. اگر فکر می‌کنید که شرایط وضعیت بایگانی را دارید حتماً با یک وکیل در این‌ مورد مشورت کنید. در این کتاب آن را شرح نداده‌ایم. اعضای کنگره در صورت لزوم به دلایل انسان دوستانه در پرونده‌های غیرمعمولی دخالت می‌کنند و به افراد کمک می‌کنند که اقامت دائم بگیرند حتی اگر قانون به آن‌ها این اجازه را ندهد. اما این آخرین گزینه است و شما باید تمام گزینه‌های دیگر را قبلا امتحان کرده باشید.

اخطار:
این مقاله در مورد برنامه‌های گرین کارت که مهلت تقاضای آن‌ها گذشته، بحثی مطرح نکرده است. به‌عنوان مثال، ما به برنامه‌های ۱۹۸۰ SAW (کارگر عمومی یا کشاورزی خاص) یا برنامه NACARA  نپرداخته‌ایم. علیرغم این واقعیت که دادخواهی پیش رو به این معنا بوده که اکثر این پرونده‌ها هیچ زمانی خاتمه نخواهند یافت. برای اطلاعات بیشتر با یک وکیل مهاجرتی باتجربه مشورت کنید.

محدودیت‌های تعداد بر روی انتظار شما برای گرین کارت چه تاثیری می‌گذارند؟

اگر یک عضو خانواده یا عرض حال کارفرما برای شما در یک دسته اولویت باشد که دسته‌ای دارای محدودیت سالیانه برای تعداد ویزا می باشد، انتظار شما ممکن است تا چندین سال به طول انجامد. علت این موضوع آن است که تقاضای گرین کارت بسیار بیشتر از میزان عرضه آن است.

اگرچه می‌توان زمان را بر اساس دسته تخمین زد، اما این صرفاً یک تخمین خواهد بود. باید آن را ماه ‌به ‌ماه بر اساس Visa Bulletin وزارت خارجه آمریکا دنبال کنید. این سیستم شاید در ابتدا مبهم به نظر برسد. در ابتدای سال مالی هر دولتی (که از اول اکتبر شروع می‌شود)، یک عرضه جدید ویزا ارائه خواهد شد. تعداد این ویزاها به تعداد افرادی بستگی دارد که کنگره برای هر دسته اولویت در یک سال تعیین کرده است (در این متن، منظور ما از ویزا همان گرین کارت است).

اما در اینجا یک مشکل وجود دارد. هزاران نفر در سال‌های قبل تقاضای ویزا کرده‌اند که احتمالا هنوز هم منتظر ویزای خود هستند. بنابراین نمی‌توانید به‌محض عرضه از این ویزاهای تازه بهره گیری کنید. بجای آن، DOS سیستمی را ابداع کرده است که بر اساس آن افرادی که بیشترین انتظار را کشیده‌اند برای گرفتن ویزا در اولویت قرار دارند. DOS موقعیت شما در لیست انتظار را با استفاده از تاریخی که عضو خانواده یا کارفرمای شما ثبت کرده است تحت نظر دارد، زیرا که این نشان‌دهنده تمایل آن‌ها برای کمک به مهاجرت شما می باشد. این تاریخ را تاریخ اولویت (ارجحیت) می­نامند.

باید تاریخ اولویت خود را بدانید، زیرا کل سیستم بررسی موقعیت شما در لیست انتظار به آن بستگی دارد. Visa Bulletin تنها یک سرنخ در مورد زمان انتظار به شما می‌دهد: فهرستی از تاریخ‌های اولویت افراد دیگری که اکنون ویزا و گرین کارت دارند. با مقایسه تاریخ اولویت خود با آن‌ها می‌توانید زمان انتظار خود را تخمین بزنید. این موضوع را بعد از بررسی فرایند تقاضا بیان خواهیم کرد.

چند نوع گرین کارت وجود دارد؟
چند نوع گرین کارت وجود دارد؟

ب. چند نوع گرین کارت وجود دارد؟

محدودیتی در زمینه تعداد گرین کارت‌هایی که برای وابستگان نزدیک شهروندان آمریکا صادر می‌شود، وجود ندارد. برای افرادی که در هر یک از دسته‌های دیگر قرار می‌گیرند، سهمیه‌های سالیانه وجود دارد. هر دوی گرین کارت‌های مبتنی بر اولویت استخدامی و مبتنی بر اولویت خانواده شامل این سهیمه هستند.

گرین کارت‌هایی که سالانه به دسته‌های استخدامی اختصاص می‌یابند، شامل سرمایه‌گذاران و مهاجرین خاص، ۱۴۰،۰۰۰ مورد هستند. تقریباً ۴۸۰،۰۰۰ گرین کارت هرساله در دسته‌های خانواده صادر می‌شود. تنها ۷% از کل ویزاهای اولویت جهان را می‌توان به اشخاصی ارائه داد که در یک کشور متولد شده‌اند. بنابراین این‌ها دو سهیمه جداگانه هستند شامل: یکی برای هر کشور و دیگری برای کل دنیا. این رویه یک نتیجه عجیب ایجاد می‌کند زیرا هنگامی که تعداد کشورهای دنیا را در هفت ضرب می‌کنید (درصد مجاز برای هر کشور) عددی بزرگ‌تر از ۱۰۰ به دست می‌آید! از نقطه‌ نظر عملی، منظور این است که ۷% سهمیه برای هر کشور یک ماکزیمم مجاز است، نه یک تعداد حتمی. متقاضیان یک کشور که از کل ۷% خود استفاده نکرده‌اند نیز ممکن است نتوانند گرین کارت بگیرند اگر سهمیه تمام شده باشد. معمولا در حال حاضر، دوره‌های انتظار در اکثر دسته‌های اولویت وجود دارد.

علاوه بر مجموع ثابت جهانی، ۵۰،۰۰۰ گرین کارت اضافی از طریق دسته لاتاری و تنوع نژادی به‌صورت سالیانه ارائه می‌شوند. کشورهای دارای صلاحیت و تعداد گرین کارت‌های موجود برای هر یک، سالانه بر اساس یک فرمول تعیین می‌شوند. 

شما می توانید برای کسب اطلاع بیشتر درباره مهاجرت به آمریکا با مشاوران ما در تماس باشید

مرکز ویزا با داشتن وکلایی مجرب، آماده کمک به شما جهت مهاجرت به هر کشور در دنیا است !

شماره تماس ما :۸۰-۸۸۹۸۵۱۷۸-۰۲۱

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.