Business is booming.

مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک

مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک
3,691

مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک

یکی از روش های جدید مهاجرت به امریکا، مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک است. شما با در دست داشتن شهروندی یکی از این دو کشور به راحتی تجربه ی مهاجرت به آمریکا را خواهید داشت.
این روشی جایگزین و مناسب برای ایرانیان است که با شهروندی کانادا یا مکزیک توانایی مهاجرت به آمریکا را داشته باشند.
بسیاری از شهروندان کانادایی و مکزیکی یا ایرانیان با شهروندی کانادا یا مکزیک معتقدند که سیستم مهاجرت به آمریکا اهمیتی به آنها نمی دهد. این در حالی است که عکس این موضوع صدق می‌کند.
قوانین ویژه زیر این ادعا را ثابت می‌کنند.

الف. بازدیدکنندگان و غیر مهاجران ایرانیان با شهروندی کانادا

اکثر شهروندان کانادایی برای ورود به خاک ایالات ‌متحده آمریکا و اقامت موقت در آنجا نیازی به ویزا ندارند. در نتجه ایرانیان خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک که شهروندی کانادا را دارند می توانند به راحتی به آمریکا سفر کنند. برای توریست‌ها و بازدیدکنندگان گذری یا تجاری این یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود.
به استثنای سرمایه‌گذاران و بازرگانان قراردادی E-1  و  E-2 و فرزندان آنها (K-1 و K-2)، الزامی وجود ندارد که کانادایی‌ها به کنسولگری آمریکا بروند و ویزای غیرمهاجرتی بگیرند.

اخطار :
علیرغم مزایایی که وجود دارد، باید ثابت کنید که شامل هیچکدام از دسته‌های غیرمجازی که اجازه ورود به ایالات متحده آمریکا را ندارند، نیستید.

هر‌کسی که وارد خاک آمریکا می‌شود با توجه به سلامت، سوابق کیفری و غیره تحت بازپرسی قرار می‌گیرد تا امکان قرار گرفتن شخص در یکی از دسته‌هایی که در فصل ۳ ذکر شد، مشخص شود.

اگرچه ویزای غیرمهاجرتی برای ایرانیان با شهروندی کانادا یا مکزیک معمولا نیاز نیست، اما آنها باید ثابت کنند که قابلیت ورود به خاک ایالات متحده آمریکا را دارند.
تازه واردها باید مدرکی از شهروندی (یک پاسپورت کانادایی معتبر) به مرز ورود ایالات متحده ارائه دهند. پاسپورت به تنهایی کفایت می کند و در واقع در هنگام رسیدن به ایالات متحده از طریق هوایی یا از خارج از نیم‌کره غربی مورد نیاز است.

همچنین برای همه ورودی های دریایی و زمینی پاسپورت الزامی می باشد (از ژوئن سال ۲۰۰۹). برخلاف برخی از دیگر ملیت ها، شما به عنوان ایرانیان با شهروندی کانادا لزوما نیازی نیست که خارج از مدت مسافرت برنامه ریزی شده‌ خود به ایالات متحده پاسپورت معتبری داشته باشید و نیازی نیست که توسط دستگاه قابل خواندن باشد.
علاوه بر این، باید به چند سوال یک بازرس اداره گمرک و محافظت مرزی (CBP) در مرز ایالات متحده پاسخ دهید. از شما خواسته می شود که نشان دهید که پول کافی برای سفر خود به این کشور را دارید و هنوز اقامت کانادایی دارید که بعد از سفرتان به آنجا برگردید.

مشابه افراد تمام کشورهای دیگر برای توریست های کانادایی (که شامل ایرانیان با شهروندی کانادا میشود) نیز کارت‌های I-94 صادر نمی شود. این نیز یک مزیت دیگر است. لزومی ندارد ایرانیان با شهروندی کانادا برای ثابت کردن وضعیت خود در ایالات متحده، این سند را در دست داشته باشند.

اگر I-94 بخواهید می توانید درخواست دهید. مزیت داشتن I-94 این است که نشان می دهد که دقیقا چه روزی باید ایالات متحده را ترک کنید. معمولا مدت زمان شش ماه به شما داده می شود.
مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک
مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک

ب) ارجحیت های کاری ویژه برای بازدیدکنندگان کانادایی و مکزیکی

به متخصصین خاص کانادایی و مکزیکی برخی اولویت های کاری خاص اعطا می شود.

بازدیدهای تجاری بدون ویزا

مطابق قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، بازدیدکنندگان کانادایی و مکزیکی ( ایرانیان با شهروندی کانادا یا مکزیک ) که جهت انجام برخی کسب و کارها به ایالات متحده آمده اند، این اجازه را دارند که بدون ویزای کاری وارد شوند. این اولویت ها شامل هیچ کشور دیگری نمی شود.
به منظور کسب صلاحیت باید شرایط زیر را داشته باشید :

 • هدف بازدید شما باید فعالیت های تجاری باشد.
 • باید هدف مشخصی برای ادامه یک اقامت خارجی داشته باشید.
 • حقوق شما باید خارج از ایالات متحده تامین شود.
 • موقعیت تجاری اصلی کارفرمای شما و موقعیتی که سودها نهایتا در آن قرار می گیرند باید در یک کشور خارجی باشد.
 • ماندن شما در ایالات متحده باید موقتی باشد (اگرچه فعالیت تجاری ممکن است بعد از رفتن شما ادامه داشته باشد).
 • اگرچه لازم است شخصی تجاری باشید، اما استخدام شما باید تابع کسب و کار بین المللی باشد.

برای استفاده ایرانیان خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک، از این فرصت، باید مدرک مکتوبی ارائه دهید که نشان می دهد که شما در یکی از شغل های درج شده در برنامه مشغول به کار هستید.
یک نامه از کارفرمای شما که نشان می دهد کاری که باید انجام شود در راستای این هدف است. اگر این نامه مرتبط باشد باید شواهدی هم ارائه دهید که برای این شغل صلاحیت لازم را دارید که شامل نسخه ای از مدارک و گواهینامه‌های مربوطه است.
این اسناد به افسر اداره مهاجرت به آمریکا در ناحیه مرزی ایالات متحده داده می شود. برای کانادایی ها نیازی به درخواست نامه یا اجرت نیست.

اما در نبود ویزای بازدیدکننده B-1 که توسط سفارت‌خانه یا کنسولگری ایالات متحده صادر می شود، مکزیکی ها باید یک کارت معتبر عبور از مرز (فرم I-586) قبل از رسیدن به مرز در دست داشته باشند.
از جمله کارهایی که کانادایی ها و مکزیکی ها (ایرانیان با شهروندی کانادا یا مکزیک) بدون ویزای کاری می توانند در آمریکا انجام دهند عبارتند از :

 • انجام تحقیقات و کارهای طراحی برای یک شرکت واقع در کانادا یا مکزیک
 • نظارت بر کارکنانی که زمین های کشاورزی را برداشت می کنند (تنها مالک شرکت این صلاحیت را دارد)
 • خرید یک شرکت واقع در کانادا یا مکزیک
 • انجام تراکنش های تجاری دیگر برای یک شرکت واقع در کانادا یا مکزیک
 • انجام تحقیقات بازاری برای یک شرکت واقع در کانادا یا مکزیک
 • رسیدگی به نمایشگاه های تجاری
 • انجام سفارشات فروش و مذاکره بر سر قراردادها برای یک شرکت واقع در کانادا یا مکزیک
 • انتقال کالا یا مسافر به ایالات متحده
 • برداشتن کالا یا مسافر در ایالات متحده، تنها برای انتقال مستقیم به کانادا یا مکزیک.
 • انجام کارهای معمولی به عنوان یک واسطه امور گمرکی. کالاها باید از ایالات متحده به کانادا یا مکزیک صادر شوند.
 • سرویس تجهیزات یا ماشین آلات بعد از فروش.
 • انجام سرویس های تخصصی که هیچ حقوقی از داخل ایالات متحده بابت آن پرداخت نمی شود.
 • انجام سرویس های مالی برای یک شرکت واقع در کانادا
 • مشاوره در زمینه های روابط عمومی و تبلیغات
 • انجام گشت و سیاحت هایی که از کانادا شروع شده اند و یا بخش های قابل توجهی از آن در آنجا قرار دارد
 • ترجمه زبان برای یک شرکت واقع در کانادا

علاوه بر این موارد برای مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک (برای ایرانیان)، با دلایل مشابه افراد کشورهای دیگر، شما نیز می توانید برای یک ویزای تجاری اقدام کنید (تا زمانی که هیچ شرکت آمریکایی به شما حقوق پرداخت نکند).
از جمله این موارد می توان به مذاکره بر سر قراردادها، مشاوره با شرکت های تجاری، دادخواهی، مشارکت در کنوانسیون ها، کنفرانس ها یا سمینارها و انجام تحقیقات مستقل اشاره نمود.

رویه های ساده شده برای ویزای L

اگر به عنوان یک تحویل گیرنده درون شرکتی L-1 به دنبال ویزا بوده و خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک هستید، یک فرایند درخواست نامه ساده برای شما وجود دارد.
به جای فرآیند عرض‌حال USCIS می توانید مستقیما در یک ناحیه مرزی همه تشریفات اداری L-1 را انجام داده و هزینه های مربوطه را پرداخت کنید.
تشریفات اداری مورد نیاز شامل مدارک شناسنامه و ملیت کانادایی، یک عرض­حال ویزای غیرمهاجرتی I-129 پر شده و امضا شده توسط کارفرما و یک نامه استخدام (نشان دهنده ماهیت و مدت زمان استخدام شما و دستمزد پیشنهادی) می باشد. حتما سه نسخه از این موارد را داشته باشید!

در نقطه ورود، یک افسر اداره مهاجرت به آمریکا تعیین می کند که آیا صلاحیت لازم برای وضعیت L-1 را دارید یا خیر (نمی توانید از قبل عرض­ حال خود را برای آنها ارسال کنید).
همسر و فرزندان همراه صرفا با اثبات ارتباط خانوادگی با شما اجازه ورود پیدا می کنند. این موارد شامل سند ازدواج برای همسر و گواهی های تولد برای فرزندان است.

هنگامی که وضعیت شما، به عنوان یک ایرانی خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک تایید شد، یک کارت I-94 به شما داده شده و سریعا اجازه ورود به ایالات متحده را پیدا می کنید. سپس عرض­حال به مرکز خدمات مربوطه در ایالات متحده فرستاده شده و تصمیم نهایی در مورد عرض­حال در مدت ۶۰ روز اخذ شده و به آدرس شما پست می شود.

 

اخطار :
اگر از طریق هوایی به ایالات متحده می روید باید قبل از ورود به هواپیما تشریفات اداری خود را به یک بازپرس قبل از پرواز بدهید.
در این حالت باید چند ساعت قبل از پرواز به آنجا برسید تا بتوانید قبل از پرواز تاییدیه خود را بگیرید.

 

اگرچه این روش بسیار سریع تر از رویه های معمولی عرض ­حال USCIS است، اما اگر ورودتان رد شود حق درخواست شما محدود می گردد. علاوه بر این، بازپرس های مرزی معمولا نسبت به پرسنل اداره USCIS تجربه کمتری در تصمیم گیری در مورد پرونده ها دارند و لذا ممکن است مایل نباشند که یک مورد دشوار را تایید کنند.
هنگامی که وضعیت شما پیچیده باشد احتمالا بهتر است که عرض­حال شما قبلا در یک مرکز خدمات تایید شده باشد و از این رویه استفاده نکنید.

مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک
مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک

وضعیت NAFTA TN برای ایرانیان با شهروندی کانادا یا مکزیک

برای ایرانیان خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک شغل های حرفه ای خاصی دارند و یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ایالات متحده داشته اند، یک گزینه دیگر برای پر کردن فرم عرض­ حال USCIS برای پرونده های H-1 وجود دارد که وضعیت TN نامیده می شود.
وضعیت TN یک سال به طول می انجامد و به صورت یکساله و بدون محدودیت می توان آن را افزایش داد.

همیشه لازم نیست برای شغلی آمده باشید، وضعیت TN  را افرادی که برای یک آموزش موقتی مرتبط با حرفه خود یا انجام سمینار آمده اند نیز می توانند استفاده کنند.

در بحث مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک ، در حال حاضر تنها شغل های فهرست شده در بخش زیر، صلاحیت وضعیت TN را دارند. مدرک لیسانس یا کارشناسی از یک دانشگاه مورد نیاز است، مگر اینکه جایگزینی در داخل پرانتز ارائه شده باشد.

شما باید یک کارفرمای آمریکایی داشته باشید. وضعیت TN برای خود اشتغالی، ایرانیانی که خواهان مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک هستند، وجود ندارد.
برای برخی حرفه ها نیازمندی هایی علاوه بر مدرک دانشگاهی وجود دارد. اینها نیز در داخل پرانتز ذکر شده اند. اگر مدرک لیسانس مورد نیاز باشد، یک موسسه صدور مجوز آمریکایی، کانادایی یا مکزیکی از هر شهر یا ایالتی، مورد قبول است.

این حرفه ها عبارتند از :

 • حسابدار
 • معمار (مدرک یا لیسانس)
 • تحلیلگر سیستم های کامپیوتری (با یک مدرک دانشگاهی، دیپلم دبیرستان یا گواهی دبیرستان و سه سال تجربه)
 • دندان ساز (مدرک تخصصی)
 • ارزیابی خسارت حوادث طبیعی (آموزش و مدرک یا سه سال تجربه)
 • اقتصاددان
 • مهندس (درجه یا مدرک)
 • جنگلبان (درجه یا مدرک)
 • طراح گرافیک (درجه یا دیپلم دبیرستان و سه سال تجربه)
 • مدیر هتل (مدرک لیسانس یا دیپلم یا گواهی به علاوه سه سال تجربه)
 • طراح صنعتی (مدرک یا گواهی یا دیپلم به علاوه سه سال تجربه)
 • طراح داخلی (مدرک یا گواهی یا دیپلم به علاوه سه سال تجربه)
 • نقشه بردار (درجه یا مدرک)
 • معمار مناظر طبیعی
 • وکیل (عضو واحد کانادایی، مکزیکی یا آمریکایی)
 • کتابدار یا بایگان (مدرک کارشناسی ارشد)
 • مشاور مدیریت (مدرک یا پنج سال تجربه)
 • ریاضی‌دان (شامل آمارگیران)
 • حرفه های پزشکی

 

دانشمندان با عنوان شغلی زیر می توانند با این پروسه به آمریکا مهاجرت کنند

 • متخصص زراعت
 • متخصص کشاورزی
 • مربی حیوانات
 • دانشمند حیوانات
 • زنبوردار
 • اخترشناس
 • زیست شیمیدان
 • زیست شناس
 • شیمیدان
 • دانشمند لبنیات
 • حشره شناس
 • متخصص همه گیرشناسی
 • نسل شناس
 • زمین شناس
 • ژئوفیزیک دان
 • متخصص باغبانی
 • هواشناس
 • داروشناس
 • فیزیک دان
 • متخصص اصلاح نباتات
 • دانشمند مرغ خانگی
 • دانشمند خاک
 • جانورشناس
 • کارگر اجتماعی
 • متخصص پرورش جنگل
 • معلم (فقط در دانشگاه یا مدرسه)
 • نویسنده انتشارات فنی (درجه، دیپلم یا گواهینامه به علاوه سه سال تجربه)
 • برنامه ریز شهری
 • مشاور شغلی
امیدواریم مقاله مهاجرت به آمریکا از طریق شهروندی کانادا یا مکزیک ،برای شما سودمند بوده باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاع بیشتر درباره مهاجرت به آمریکا با مشاوران ما در تماس باشید

مرکز ویزا با داشتن وکلایی مجرب، آماده کمک به شما جهت مهاجرت به هر کشور در دنیا است !

شماره تماس ما :۸۰-۸۸۹۸۵۱۷۸-۰۲۱

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.